Jagadhri, Yamuna Nagar, Haryana
GST No. 06ABWFA2259G1Z7
Call 08047624329 87% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 20 Kg
| Animal Type | Poultry |
| Form | Powder |
| Binder Type | Herbal |
| Packaging Size | 1 kg |
| Mycotoxin Target | T2 Toxin |
| Packaging Type | Pouch |
| Grade Standard | Feed Grade |
| Usage | Poultry Farm, Cattle Farm |
| Shelf Life | 24 months |
| Country of Origin | Made in India |
| Tox-Sure powder | Toxin Binder 1kg |
Toxin Binder-: BENEFITS FOR POULTRY: Toxin Binder is a feed additive that can help keep poultry feed healthy by absorbing a wide range of mycotoxins. It works effectively in different pH conditions and reduces the accumulation of bacteria, yeasts, and fungi.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 8 Litre
| Bird Type | Broiler, Chick, Breeder, Layer |
| Form | Liquid |
| Supplement Type | Calcium |
| Usage Stage | Grower |
| Packaging Size | 5L |
| Packaging Type | Jar |
| Application | Poultry Farm |
| Shelf Life | 24 months |
| Surecal-D3 5L | Poultry calcium 5L |
Vitamin A
60000 IU
Vitamin D3
25000 IU
Vitamin E
95 mg
Vitamin H
800 mcg
Vitamin 812
80 mg
Choline Chloride
30 mg
Nicotinamide
12mg
Zino
10mg
Cobalt
10mg
Seleneium
10mg
Alcohol
9.83%
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Brochure
| Animal Type | Poultry |
| Form | Powder |
| Binder Type | Enzyme Based |
| Packaging Size | 25 kg |
| Mycotoxin Target | T2 Toxin |
| Packaging Type | PP Bag |
| Grade Standard | Feed Grade |
| Type Of Supplement | Animal Feed Supplement |
| Brand | TOX-SURE |
| Usage | Poultry Farm |
| Shelf Life | 2 year |
| Country of Origin | Made in India |
| Tox-Sure 25kg Bag | Toxin binder 25 kg Bag |
BENEFITS FOR POULTRY: Toxin Binder is a feed additive that can help keep poultry feed healthy by absorbing a wide range of mycotoxins. It works effectively in different pH conditions and reduces the accumulation of bacteria, yeasts, and fungi.
Additional Information:
View Complete details