Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Kg |
| Animal Type | Cattle, Buffalo, Poultry, Sheep, Goat, Horse |
| Form | Powder |
| From | Powder |
| Supplement Type | Mineral Mixture, Vitamin, Mineral, Energy |
| Grade Standard | Feed Grade |
| Packaging Type | Bucket |
| Packaging Size | 25 kg, 25 Kg |
| Type Of Supplement | Animal Feed Supplement |
| Brand | GOLDMIN PLUS |
| Shelf Life | 36 months |
| Country of Origin | Made in India |
| PACK SIZE | 25 KG |
Increases milk production in animals. Improves reproductive efficiency and reduces inter- calving period. Increases productive life of animals. Improves immunity status
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 16 Bottle |
| Animal Type | Cattle |
| Pack Size | 1 L |
| Supplement Form | Liquid |
| Key Ingredients | Vitamin B12, Silymarin, Choline |
| Usage | Metabolism Support, Appetite Stimulant, Liver Support |
| Pack Type | Bottle |
| Packaging Type | PLASTIC BOTTLE |
| Dose/Strength | AS PER VETERIAN |
| Usage/Application | Clinical |
| Drug Composition | HERBAL LIVER TONIC |
| Form | LIQUID FORM |
| Life Stage | Calf, Adult |
| Shelf Life | 36 MONTHS |
| Suitable For | ANIMAL |
| Application | Feed Mix, Oral Use |
| Packaging Size | 1 Litre |
| Assure liv liquid | Liver Tonic |
| Presentation | 1 LTR & 5 LTR |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 30 Litre |
| Animal Type | Cattle |
| Packaging Size | 1000 ml |
| Supplement Form | Liquid |
| Pack Size | 1 L |
| Usage | Uterine Tonic, Fertility Support, Retained Placenta, Post Partum Care |
| Key Ingredients | Herbal Extracts |
| Application | Oral Use |
| Best For | ANIMALS |
| Form | Liquid |
| Stage | Pre Partum, Post Partum |
| Pack Type | Bottle |
| Formulation Base | Herbal |
| Shelf Life | 24 MONTHS |
| Country of Origin | Made in India |
| Utrine sure | Uterine tonic 1L |
ANIMAL FEED SUPPLEMEN :- Uterine Tonic Is a high Quality Feed Suppliment, It Regulates the lochial Discharge, reduces uterine pains inflammation. It prevents Loss Of milk Due to uterine infections. It helps to regulates involution of the uterus. It uses as uterine anti-septic antibacterial
Product Details:
| Animal Type | Cattle |
| Calcium Source | Calcium Phosphate |
| Pack Size | 300 ml |
| With Vitamin D3 | Yes |
| Flavour | Unflavoured |
| Usage | General Health, Milk Fever, Lactation, Bone Growth |
| Packaging Type | Bottle |
| Grade Standard | Feed Grade |
| Form | Liquid |
| Shelf Life | 24 months |
| Country of Origin | Made in India |
| Calcium gold gel | 300 ml liquid calcium gel |
Calcium gel for preventing milk fever, supports expulsion of placenta , increase milk production, favour fast involution of uterus Ionic Calcium Gel is a calcium dietary supplement used to help cows control enough calcium levels all over the censorious pre-calving and early post-calving phases