Jagadhri, Yamuna Nagar, Haryana
GST No. 06ABWFA2259G1Z7
Call 08047624329 87% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 72 Vial
Product Brochure
| Strength | 200 mg |
| Packaging Size | 100 ml |
| Injection Type | 20% |
| Pack Size | 100 ml |
| Packaging Type | Vial |
| Indication | Respiratory Infection |
| Animal Type | Poultry animals, Goat, Cattle, Sheep |
| Country of Origin | Made in India |
| Tylosin trate | Tylosin 20% injection -100ml |
COMPOSITION:
EACH ML CONTAINS:
TYLOSIN I.P. 200MG
Tylosin 20 %Tylosin Tartrate 20% Injection I P Vet is a macrodial antibiotic that is available in liquid injectable forms for small and big animals for the treatment of various bacterial diseases which include otitis, cellulitis, genitourinary, and respiratory tract infections. It is also beneficial to cure post-operative conditions.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 30 Piece
| Strength | 10 % |
| Formulation | Oxeteracy line |
| Pack Size | 30 ml |
| Animal Type | Cattle |
| Indication | Joint Pain |
| Usage/Application | Clinical |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Packaging Size | 30ml |
| Country of Origin | Made in India |
| OXETERA 30 ml inj | Oxytetracycline inj 30 ml |
Oxytetracycline hydrochloride I P
Eq. To anhydrous oxytetracycline 50 mg
Propylene glycol IP q.s.
Water for injection IP qs
View Complete details
| Strength | 15 mg/m |
| Animal Type | Cattle |
| Indication | Fever, Mastitis, Pain Relief |
| Formulation | Solution |
| Brand | Mloxvet- P |
| Manufacturer | Assure Biotech |
| MLOXVET - P 30 ml | Meloxicam paracetamol inj 30 ml |
| Packaging Size | 30 ml |
| Pack Size | 100 ml |
Meloxicam IP 5mg
Paracetamol IP 150 mg
Benzyl alcohol IP 1% v/v ( as preservatives)
Water for injection IP qs
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Bottle
Product Brochure
| Composition | Levamisole + Oxyclozanide |
| Packaging Size | 90 ml |
| Strength | 1.5% + 3% w/v |
| Species | Cattle |
| Volume | 90 ml |
| Indication | Roundworm, Mixed Worms, Lungworm |
| Usage | Oral Drench |
| Brand | OXY-D-WORM |
| Dose/Strength | OXYCLOZANIDE IP 60MG LEVAMISOLE HCL 30MG SILYMARIN 4MG |
| Usage/Application | Clinical |
| Manufacturer | ASSURE BIOTECH |
| Oxy D worm | OXYCLOZANIDE & LEVAMISOLE SILAY MINE 90ML SUSPENSION |
OXYCLOZANIDE IP 60MG
LEVAMISOLE HCL 30MG
SILYMARIN 4MG
Oxyclozanide and Levamisole Oral Suspension is a salicylanilide anthelmintic that is utilized in the treatment as well as control of fascioliasis in ruminants primarily domestic animals such as sheep, cattle, and goats. The suspension mainly works by separation of oxidative phosphorylation in flukes.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 200 Piece
| Composition | Fenbendazole + Ivermectin |
| Packaging Size | 1X1 Bolus |
| Strength | 3 g + 150 mg |
| Animal Type | Cattle |
| Manufacturer | ASSURE BIOTECH |
| Usage/Application | Clinical |
| Packaging Type | Blister |
| Bolus Type | Single Dose |
| Pack Size | 1 Bolus |
| Indication | Roundworm |
| Prescription/Non prescription | Prescription |
| Also gives | PCD Pharma, Third Party Manufacturing |
| Prescription Required | No |
| Brand | Other Brand |
| Country of origin | Made in India |
| Fenmec bolus | Fenbendazole + ivermectin bolus |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 30 Bottle
| Strength | 5 mg/mL |
| Pack Size | 30 ml |
| Packaging Size | 30 ml |
| Animal Type | Cattle |
| Indication | Pain Relief, Fever |
| Brand | MLOXVET |
| Manufacturer | Assure Biotech |
| MLOXVET inj 30 ml | Meloxicam inj 30 ml |
Meloxicam IP 5mg
Benzyl alcohol IP 1.5% v/v ( as preservatives)
Water for injection IP qs
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Piece
| Methylcobalamin Strength | 2500 mcg/ml |
| Strength | 2500mcg |
| Pack Size | 30 ml |
| Pack Type | Vial |
| Pack Type | Vial |
| Drug Composition | Methylcobalamin 2500mcg |
| Brand Name | MECOB-VET |
| Manufacturer Name | ASSURE BIOTECH |
| Prescription/Non-Prescription | Prescription |
| Also Gives | PCD Pharma Franchise |
| Usages | To treat vitamin B12 deficiency and related conditions |
| Shelf Life | 24 months |
METHYLCOBALAMIN INJECTION (VET)
COMPOSITION:
EACH ML CONTAINS : METHYLCOBALAMIN I.P. 2500MCG. BENZYL ALCOHOL I.P. 1.5% V/V (AS PRESERVATIVE) WATER FOR INJECTION I.P. Q.S.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Box
| Composition | B1+B6+B12+Liver Extract |
| Packaging Size | 30 ml |
| Strength | 30 ml |
| Pack Type | Vial |
| Brand | ASSURE BIOTECH |
| Prescription Type | Prescription |
| Drug Composition | Vitamin - B complex with liver extract |
| Brand Name | Sure-live-B |
| Manufacturer Name | ASSURE BIOTECH |
| Pack Size | 1 Vial |
| Shelf Life | 36 Months |
| Storage Condition | Store below 25°C |
| Dosage Form | Injection |
| Country of Origin | Made in India |
| Vit- B complex liquid injection | 30 ml |
B complex injections are perfect for people with dietary restrictions, for those who have had trouble losing weight, or for anyone experiencing digestion issues. Vitamin B has shown to improve the metabolic process, while also stimulating immune and nervous system function
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Piece
| Pack Size | 100 ml |
| Packaging Size | 100 ml |
| Indication | Sports Injury, Pain Relief |
| Herbal Type | Herbal |
| Application Area | Wounds |
| Brand | Tp - sure |
| Manufacturer | Assure Biotech |
| Packaging Type | Spray |
| Usage | External Use Only |
| Shelf Life | 36 months |
| Type of Packaging | Spray Bottle |
| Country of Origin | Made in India |
| Tp spray | Terpentine wound heal spray oil based 100ml |
This is a heal pet Veterinary Herbal TP-SURE Spray used for pets against wounds, burns, and cuts. This Ointment can be used against issues caused by Dermatitis, Pyoderma, Pruritus, Callosities, Mange & Ringworm. Types of wounds that can be treated are maggot-infested Wounds.
Additional Information:
View Complete details