Jagadhri, Yamuna Nagar, Haryana
GST No. 06ABWFA2259G1Z7
Call 08047624329 87% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Animal Type | Buffalo, Cattle, Goat, Sheep, Poultry |
| From | Powder |
| Mineral Type | Chelated |
| Chelate Type | Amino Acid |
| Form | Powder |
| Calcium Content | 30% |
| Phosphorus Content | 13% |
| Packaging Size | 5 kg, 5 Kg |
| Grade Standard | Feed Grade |
| Type Of Supplement | Animal Feed Supplement |
| Packaging Type | Bucket |
| Brand | GOLDMIN PLUS |
| Shelf Life | 36 months |
| Country of Origin | Made in India |
Increases milk production in animals. Improves reproductive efficiency and reduces inter- calving period. Increases productive life of animals. Improves immunity status
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Kg
| Animal Type | Cattle |
| Cattle Type | Cow |
| Mineral Type | Chelated |
| Supplement Type | Mineral Mixture |
| Form | Powder |
| Calcium Content | 22% |
| Phosphorus Content | 12% |
| Packaging Size | 10 kg, 10 Kg |
| Grade Standard | Feed Grade |
| Usage | Milk Yield, Fertility, Growth, Pregnancy |
| Packaging Type | Bucket |
| Shelf Life | 36 months |
| Country of Origin | Made in India |
| Goldmin plus- cattle mineral mixture | Power form -10 kg mineral mixture - feed supplement |
CHELATED MINERAL MIXTURE: Advance mineral mixture amended with essential 9 vitamins , 9 minerals and 9 amino acid
View Complete details