Jagadhri, Yamuna Nagar, Haryana
GST No. 06ABWFA2259G1Z7
Call 08047624329 87% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 16 Kg
| Feed Form | Liquid |
| Protein | Glucose |
| Form | Liquid |
| Stage | Calf Starter |
| Packaging Size | 1 L |
| Raw Material | Glycol |
| Energy | Above 70% TDN |
| Packing Size | 1Ltr |
| Packaging Type | Bottle |
| Medication | With Vitamins, With Minerals |
| Grade Standard | Feed Grade |
| Type Of Supplement | Nutritional Supplement |
| Brand | BOOST-SURE 1L |
| Shelf Life | 2 year |
| Country of Origin | Made in India |
| Boost sure | Energy booster 1L |
ANIMAL FEED SUPPLEMENT: nutritional supplements to improve energy and glucose level in cattle, fullfill high energy in animals
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Pack
| Cattle Type | Cow |
| Form | Powder |
| Animal Type | Cattle |
| Supplement Type | Protein |
| Pack Size | 1 Kg, 1 kg |
| Pack Type | Bag |
| Packaging Size | 1 kg |
| Packaging Type | Bag |
| Usage | Immunity, Weight Gain, Milk Yield |
| Brand Name | FAT-O-SURE |
| Brand Manufacturer | ASSURE BIOTECH |
| Grade Standard | Feed Grade |
| Shelf life | 24 months |
| Prescription/Non Prescription | Non Prescription |
| Country Of Origin | India |
| Also Gives | Third Party Manufacturing, PCD Pharma Franchise |
| FAT-O -sure | By pass protein 1kg |
Increase in efficiency of utilization of proteins. Increase in availability of essential amino acids. Increase the supply of limiting amino acids like lysine and methionine to the small intestine. Improvement in milk production.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Bottle
| Composition | Albendazole Ivermectin |
| Pack Size | 30 ml |
| Usage | Veterinary |
| Species | Goat, Sheep, Cattle |
| Brand | ALBASURE-IV |
| Flavour | Unflavoured |
| Manufacturer Name | ASSURE BIOTECH |
| Dosage Form | Oral Suspension |
| Packaging Type | Bottle |
| Dose/Strength | ALBENDAZOLE I.P. 25MG. IVERMECTIN I.P. 1MG. |
| Shelf Life | 24 Month |
| ALBASURE-IV | Albendazole Ivermectin Suspension 30 ml |
ALBASURE-IV SUSPENSION (VET.)
COMPOSITION:
EACH ML CONTAINS: ALBENDAZOLE I.P. 25MG. IVERMECTIN I.P. 1MG.
View Complete details